FOTO: KFV SLäKTFORSKARFöRENINGEN
Kassör Lennart Karman hade sin dator med sig och den fick han tillfälle att använda för att svara på frågor.
FOTO: KFV SLäKTFORSKARFöRENINGEN
Trötta ben efter en heldag med många möten på stan i Flen.

Det är det som kallas lycka bland släktforskare

FlenKatrineholmVingåker 2026-08-24 av Anne-Marie Lindblad

Sommarfest och hemvändardag, KFV Släktforskarföreningen gjorde Flen två lördagar i rad.

KFV Släktforskarförening deltog under såväl Hemvändardagen lördag 15 augusti i Thuleparken, som vid Flens sommarfest lördag 22 augusti. Under hemvändardagen befann sig två styrelseledamöter och några medlemmar i ryttartorpet Sundtorp för att, bland annat via dator, bistå intresserade besökare som hade frågor om släktingar bakåt i tiden.

Vädret var vackert, bullarna som vanligt goda och många satt utomhus och fikade.

Susanne Nyberg, styrelseledamot, tog sig en promenad bland de kaffesugna och bjöd in till ryttartorpet. Många hade redan då en hel del frågor men också mycket att berätta. Ett flertal hörsammade hennes inbjudan. Några blev sittande en kortare stund medan andra blev kvar ända tills medlemmar ur hembygdsföreningen klev in och sa att de nu tänkte stänga. Då hade en och annan hittat anor mycket långt tillbaka i tiden. Det är det som kallas lycka bland släktforskare.

Vid föreningens närvaro vid Flens sommarfest, som uppmärksammade 20-årsjubilernade företagarföreningen Forum Flen, befann sig tre styrelseledamöter utomhus i ett stundtals ganska blåsigt Flen. Kassör Lennart Karman hade sin dator med sig och den fick han tillfälle att använda för att svara på frågor. Susanne Nyberg och Lena Edlund hade bara bitvis paus då det var många intresserade som stannade till för att anmäla intresse, bli medlem eller bara få broschyrer av olika slag. De fick också information om att föreningen har för avsikt att starta grupper på temat ”Forska tillsammans”. Förhoppningsvis kan dessa grupper komma i gång under hösten beroende på intresse.

Klockan 15.00 packade ledamöterna ihop sig och for hem till sitt, lite trötta i benen men väldigt nöjda med vad de mött. Glädjande var också att Christer Uddin, en känd och efterfrågad profil i Flen och före detta ordförande i föreningen kom på besök vid båda tillfällena.