Klassiska Violenrallyt i Flen tar en paus. – Tävlingskommittén kände sig lite urlakade så de ville ha ett sabbatsår, säger Christian Eriksson i Flens motorsällskap.
Lästips:
Inget Violenrally 2025 – men det blir rally i Flen ändå i sommar och klassiskt pit stop på Heden i Malmköping.
– Tävlingskommittén ville ha ett sabbatsår och sedan blev vi inblandade i midnattssolrallyt. Flen MS kommer att ordna serviceplats med lunchuppehåll på Heden och en specialsträcka som körs två gånger den 11 juli, säger Christian Eriksson.
Klubben kommer ihop med Eskilstuna och Gnesta att bistå Katrineholms Motorklubb, KMK, som i sommar arrangerar båda rallytävlingarna Slottssprinten och Midnattssolsrallyt dagarna efter varandra med målgång vid Ericsbergs slott.

Flens motorsällskap fyllde 75 år i fjol. Violenrallyt var premiärsträcka i Svenska Rallycupen. Foto: Ulrika Sturén
Violenrally 2026
I fjol fyllde Flens motorsällskap 75 år och klassiska Violenrallyt var premiärsträcka i Svenska Rallycupen. Siktet nu är inställt på en tävling 2026.
– Tråkigt på ett sätt. Men den nya tävlingskommittén mäktade inte en tävling så tätt på förra årets rally, säger Christian Eriksson.