Malmköping har ända sedan grundandet 1785 varit en central knutpunkt som drivits av många små företag
.Butiker, kaféer, restauranger, hotell, vandrarhem, hantverkare, kulturutövare, mindre tillverkningsindustri och jordbruk, knallar på marknaderna med flera. I dag bidrar även flera ideella föreningar till att driva museispårväg, hembygdsgård och idrottsverksamhet med mera.
Den person som sannolikt har bäst koll på företagslivet i Malmköping med omnejd är Catarina Vannfält på bokföringsbyrån på Landsvägsgatan. Sedan etableringen i köpingen för snart sju år sedan har firmans verksamhet vuxit stadigt. I dag är de fyra personer på kontoret som ger service åt 120 företagskunder, framför allt småföretag.
Många småföretagare
Uppskattningen är att 80 procent av företagen drivs av bara en eller ett par personer, övriga är lite större upp till ett par riktigt stora med tvåsiffrigt antal miljoner i omsättning. Ungefär en tiondel är skrivna i andra kommuner men bedriver sin verksamhet här.
– Ryktet sprider sig att vi finns. För oss är det viktigt att kunna vara tillgängliga och ha personlig kontakt med kunderna. Vi vill också gärna få företagarna att lära känna varandra och knyta kontakter, säger Catarina Vannfält.
Ett par gånger om året fylls därför den lilla lokalen på Landsvägsgatan av företagare från disparata branscher till ett aw-mingel med mat och dryck; alltifrån målare som kommer direkt från jobbet i arbetsklädsel, till författare och andra skrivbordsföretagare. Det har också hänt att inbjudna politiker och tjänstepersoner i Flens kommun gästat för att få en bokstavlig bild av företagslivet i köpingen.
Rådgivning och företagsmäklare
– Vi sköter inte heller bara löpande bokföring, utan kan också erbjuda rådgivning beroende på var företagaren befinner sig i
processen – på väg att starta upp, eller sälja sitt etablerade företag, säger Catarina Vannfält.
Efterfrågan på bistånd med företagsförsäljningar har nu blivit en egen nisch. Catarina Vannfält berättar att hon gått en intensiv utbildning till att bli certifierad företagsmäklare för att kunna åta sig bolagsförsäljningar. Flera förfrågningar har redan kommit in.
Malmköping har de senaste 50 åren haft ungefär samma invånarantal – något hundratal plus minus kring 2000. Att köpingen ändå har hållits vid liv är till stor del de lokala företagarnas, föreningarnas och de tillresandes förtjänst. Alla de som lockats av den kulturhistoriska miljön med den äldre träbebyggelsen från 1700- och 1800-talen och de många museerna. Alla de som kommit för att handla i butiker och på marknader, fika, äta, bada, åka skidor på vintern eller gammal spårvagn på sommaren.
Många fritidsboende
Inräknat alla fritidsboende runt om är Malmbygden betydligt större. Catarina märker att det nu är fler i det övre åldersspannet som startar eget. De kan ha haft sommarställe i trakten länge, vill lämna storstadslivet, och ser möjligheter att driva egen firma i Malmabygden.
– De äldre vågar mer nu, de ser en möjlighet att förverkliga sina drömmar här.
Bokföringsfirman ser en stadig ökning av kunder de sista två åren. Det gäller även den ideella föreningen och paraplyorganisationen Malmköping.nu, som räknade till 78 medlemsföretag år 2025, plus 15 föreningar och privatpersoner.
Ett vitalt näringsliv som står stadigt på många ben håller samhället vid liv.
– Det finns inga dåliga tider att starta eget. Det gäller bara att ha en plan, hitta det unika, det som det finns efterfrågan på, det som du är bäst på, och marknadsföra det, säger Catarina Vannfält på bokföringsbyrån mitt i Sörmland.
