Nya mäklarkontoret slår upp portarna i Olle smeds gamla lokal på Landsvägsgatan. Gabriel Augustsson, mäklare Le Grand Propriété.
Fastighetsförmedlingen Le grand propriété som säljer gårdar, lantbruk och skogsfastigheter ska öppna kontor i Malmköping. Foto: Ulrika Sturén
Gabriel Augustsson, mäklare Le Grand Propriété. Foto: Le Grand Propriété
Kontoret ska slå upp portarna i Olle smeds gamla lokal på Landsvägsgatan, men det kommer att dröja ett halvår innan de är klara att öppna. Foto: Ulrika Sturén

Fastighetsmäklaren öppnar kontor i Malmköping

Fastighetsförmedlingen Le grand propriété ska öppna kontor i Malmköping. – Vi säljer en hel del gårdar i Sörmland, säger fastighetsmäklare Gabriel Augustsson.

Företaget är nischat på att sälja gårdar och egendomar i Stockholm och Sörmland. I dag har de kontor i Stockholm, men har länge funderat på att öppna ett kontor i Sörmland också.

– Det har varit några tuffa år, men nu ser det ut att ljusna lite. Vi tänker att det skulle vara en bra service med ett kontor i Malmköping, för dem som inte vill åka till Stockholm, säger Gabriel Augustsson.

Kontoret slår upp portarna i Olle smeds gamla lokal på Landsvägsgatan, men det kommer att ta cirka ett halvår innan de är klara att öppna.

– Vi behöver renovera lokalen och just nu har vi inte riktigt tid. Våren är ofta hektisk, vi behöver fokusera på mäkleriet nu, säger Gabriel Augustsson.

Fastighetsförmedlingen Le grand propriété säljer framförallt lantbruk, hästgårdar, skogsgårdar och avstyckade herrgårdar.

Just nu säljer de herrgården Hvarsta utanför Eskilstuna med utgångspris 10 miljoner kronor och en jaktegendom vid Båven för 37 miljoner.

– Rent statistiskt är det många generationsskiften på gång, och det är inte alla som vill ta vid efter föräldrarna på gården. Men vi säljer många olika sorters fastigheter, säger Augustsson.

Kontoret ska slå upp portarna i Olle smeds gamla lokal på Landsvägsgatan, men det kommer att dröja ett halvår innan de är klara att öppna. Foto: Ulrika Sturén

Gabriel Augustsson, mäklare Le Grand Propriété. Foto: Le Grand Propriété