Katrineholmsmössa bakochfram på Rocky Månberg, Elias Petersson, Helia Moktari och Huda Kemal på KTC:s naturvetenskapsprogram. Foto: Karina Frölund
Helia Moktari och Huda Kemal tycker mössan är väldigt fin. Foto: Karina Frölund
Rocky Månberg och Elias Petersson är glada över att slippa lägga pengar på studentmössa. Foto: Karina Frölund
90 procent av eleverna som tar studenten i Katrineholm valde "Katrineholmsmössan". Foto: Karina Frölund
Katrineholms kommun och ABC-gruppen har kommit överens om att det ska finnas några val till att göra på 2027 års mössa. Foto: Karina Frölund
Även nästa år är "Katrineholmsmössan" sponsrad av Sörmlands sparbank och gratis för eleverna. Foto: Karina Frölund

Katrineholmsmössans braksuccé: ”Jättetaggade”

Nästan alla, 90 procent, av avgångseleverna i gymnasiet i Katrineholm väljer "Katrineholmsmössan". – Vi är jättetaggade och tycker den är riktigt fin, säger Helia Moktari och Huda Kemal som valt den sponsrade studentmössan.

De går i trean på naturvetenskapsprogrammet på Katrineholms tekniska college, KTC, och tar studenten i vår.

”Katrineholmsmössan” är studentmössan som Katrineholms kommun förhandlat fram med ABC-gruppen och som sponsras av Sörmlands sparbank.

– När vi skulle beställa tänkte jag på kvaliteten, och den verkade lika bra som de andra, säger Elias Petersson i samma klass.

Pengar till annat

Det var egentligen inte ett särskilt svårt val enligt de fyra avgångseleverna på naturvetenskapsprogrammet.

– Jag är nöjd, och pengarna behövs till annat, säger Rocky Månberg.

Det var vid förra året årets student som rektor David Rytter på KTC hörde att priserna på studentmössor skenat till ett par, tre tusen kronor. Han tog ett initiativ till att hitta alternativ till dyra mössor.

Bildningsförvaltningen i Katrineholm gjorde en upphandling och fick fram ”Katrineholmsmössan” för 660 kronor. Efter det beslutade Sörmlands sparbank att sponsra samtliga mössor, vilket innebär att alla studenter som väljer ”Katrineholmsmössan” får den gratis.

Helia Moktari och Huda Kemal tycker mössan är väldigt fin. Foto: Karina Frölund

Katrineholms kommun och ABC-gruppen har kommit överens om att det ska finnas några val till att göra på 2027 års mössa. Foto: Karina Frölund

90 procent av eleverna som tar studenten i Katrineholm valde ”Katrineholmsmössan”. Foto: Karina Frölund

Rocky Månberg och Elias Petersson är glada över att slippa lägga pengar på studentmössa. Foto: Karina Frölund

Även nästa år är ”Katrineholmsmössan” sponsrad av Sörmlands sparbank och gratis för eleverna. Foto: Karina Frölund

Kommuner hör av sig

– Det känns jättebra. Är eleverna nöjda, är jag nöjd, säger David Rytter.

Andra kommuner har hört av sig med frågor om mössan, upphandling och priset. ”Katrineholmsmössan” är av Uppsalamodell utan söm mitt fram, fodret är blågult och innerremmen av konstläder. Det går att göra en del personliga val med färg på text, olika ränder och stenar.

– Vi har gjort en utvärdering med frågor till eleverna om vad de tycker om mössan. 60 procent tycker det är tillräckligt med valbara detaljer och 40 procent önskar några fler val, säger David Rytter.

Efter det har de förhandlat fram nästa års ”Katrineholmsmössa” och då finns det ytterligare två efterfrågade detaljer att välja på. Sörmlands sparbank sponsrar även mössorna 2027.