Den 23 maj är det dags igen för demokratifestival på Åsa folkhögskola i Sköldinge utanför Katrineholm. Men redan en månad tidigare värmer man upp med en föreläsning av journalisten Erik Fichtelius.
Lästips:
Den 24 april kommer Fichtelius till folkhögskolan och pratar om källkritik. Det är öppet för alla intresserade.
– Vi tycker ämnet passar extra bra under ett valår, säger rektor Daniel Berton.
Den stora demokratifestivalen Åsadalen den 23 maj vänder sig till allmänheten. En heldag med idésamtal och debatter, kultur och underhållning.
– Det är viktigare än någonsin med en demokratifestival. Mycket åsiktsbildning i dag sker anonymt på internet och där det är lätt att tycka till och hata. Här får man chansen att träffa lokala politiker, som faktiskt lägger sin fritid på att förändra samhället, säger Daniel Berton.
Stå för åsikter
Han hoppas att många ska ta chansen att prata med politiker, lyfta sina frågor och stå för sina åsikter.
– Nätet har gjort oss till ynkliga individer som kan yttrycka otroligt oförskämda saker, men sedan när man möts öga mot öga säger man inte flasklock, säger Berton.
Förutom olika samtal och debatter med diverse politker kan man höra olika föreläsare. Maria Hedblom, lektor i datavetenskap pratar om AI ur olika perspektiv. Nazem Tazvilzadeh, docent i statsvetenskap föreläser om vinsterna med dialog. Komikern Özz Nûjen ger en kortad version av föreställningen ”Medborgare Nûjen”.
