Mer än 25 000 personer ställer upp som kandidater på olika sätt i kyrkovalet i Sverige om tre månader.
Den 8–21 september är det tre olika val i kyrkan, lokalt i kyrkofullmäktige, regionalt i stiftsfullmäktige och och nationellt till kyrkomötet.
Sammanlagt finns det 546 nomineringsgrupper i Sverige. I Strängnäs stift finns det 49 olika valkretsar i pastorat eller församlingar som ställer upp lokalt i kyrkofullmäktige.
Endast en att rösta på
Av dem är det 28 i Sörmland. I tio av valkretsarna i länet är valet ganska enkelt, för där finns enbart en nomineringsgrupp att rösta på.
Till exempel är ”Vår kyrka i Stigtomta‐Vrena församling” den enda nomineringsgrupp som finns att rösta på i den församlingen och det fungerar bra, säger Lars Graffton som är ordförande i kyrkorådet.
– Vi har gott om frivilliga som vill jobba, så det är inte därför det bara finns en nomineringsgrupp. Varför skulle vi ha politiska partier i kyrkan? Vi har ett annat sätt att ta tag i problemen, säger han.
Alla nomineringsgrupper och personer som ställer upp i de olika valet finns på kyrkans webb.