Kommunstyrelsens ordförande i Eskilstuna, Jimmy Jansson, avgår i oktober.
Lästips:
– Du är i tjänst 24 timmar om dygnet, det går att leva så ett antal år, men det är tuffare och tuffare, säger Jimmy Jansson till P4 Sörmland.
Han har varit kommunstyrelsens ordförande i 15 år i Eskilstuna och ledamot i kommunfullmäktige i 27 år.
– Mitt parti går in i nomineringstid nu. Så nu kommer frågan till oss som är förtroendevalda om vi står till förfogande till olika politiska uppdrag. Då har jag sagt nej – jag måste ju vara ärlig, säger han till SVT Sörmland.
Högt pris
Jimmy Jansson säger att familjen fått betala ett högt pris för hans politiska engagemang.
– De är medvetna om vad som händer och sker och vad som sägs. De får säkert frågor och påståenden om det ena och det andra, inte alltid sant. Och när man kommer upp i ålder så blir det mer påtagligt, säger han till P4 Sörmland.
Vem som kommer ersätta Jansson är ännu inte klart.
Åsa Kullgren, ordförande för Socialdemokraterna i Eskilstuna säger till SVT Sörmland att de har flera starka kandidater och kommer troligtvis presentera någon fram till hösten.