Evenemang nr 16

Textstorlek:
Annons:

 

Fredag 17/4

Poesikväll

En kväll full med poesi och öppen scen. Tema: Attila József

Kl 19.00 Lokstallet, Gnesta

Dans

Duon Eklövs spelar foxtrott, gammeldans och bugg.

Kl 14.00 Folkets park, Vingåker

Fredagslunch

Tre unga musiker på scen – Anton Hedman, Lydia Eklund och Lukas Kågström.

Kl 12.00 Multeum, Strängnäs

Musikal

Kulturskolans och DuD’s musikallinje visar upp vad dom arbetat med det senaste året – Legally Blonde.

Kl 19.00 Tallåsaulan, Katrineholm

 

Lördag 18/4

Teater

Delar av dig – en pjäs om konsekvenser.

Kl 18.00 Elektron, Gnesta

Betraktelser

En hovreporters betraktelser – som reporter på Veckojournalen och Svenska Dagbladet samt personaltidningsredaktör vid hovet, har Barbro Hultman fått tillfälle att se kungafamiljen.

Kl 14.00 Järnvägshotellet i Flen

Skapa dans (bild)

En koreografitävling öppen för alla ungdomar med anknytning till Sörmland.

Kl 15.30 Ungkulturhuset Perrongen

Stand-up

Grottmannen med Robert Samuelsson – Stand up-komedi med skrattgaranti.

Kl 19.30 Eskilstuna Teater

 

Söndag 19/4

Klättra

Äventyrliga familjer är en aktivitet för hela familjen. Vi åker till Gilwell där man kan klättra på klätterberget.

Kl 10.00 Gilwell, Sparreholm

Jazz

Med Hammar fab4 med Karin Hammar, trombon Max Schultz, gitarr Niklas Fernqvist, bas Fredrik Rundqvist, trummor

Kl 15.00 Berga Kulturkapell, Vingåker

Sju sorters kakor

Välkomna på gammaldags kafferep med sju sorters kakor och trubadur.

Kl 14.00 Callanderska gården, Mariefred

 

Måndag 20/4

Utställning

Utställning med skulpturer i tråd- och trähantverk av Anders Rosell.

Kl 10.00 Gnesta bibliotek

Utställning (bild)

Vingåkersbygdens Trädgårdsvänner ställer ut bilder från sina trädgårdar.

Kl 10.00 Vingåkers bibliotek

Smaker från skogen

Föreläsning om hur man skapar mat, essenser, oljor och kryddor från vår natur.

Kl 19.00 Biblioteket Åkers Styckebruk

Författarkväll

Agneta Pleijel berättar om sin nya bok ”Spådomen” – en flickas memoar.

Kl 18.30 NK-villan, Nyköping

 

Tisdag 21/4

Författarafton

Deckar- och barnboksförfattaren Inger Frimansson berättar om sitt författarskap.

Kl 19.00 Mötesplats Kjula Tallgläntan, Eskilstuna

Föreläsning

Hans Lundén, föreläsare och folkbildare, berättar om Konstnärskolonin i Gréz-sûr-Loing.

Kl 19.00 Multeum, Strängnäs

 

Onsdag 22/4

Föreläsning

Birgitta Melin Wahlberg berättar om Hälsingland och världsarvsgårdar.

Kl 18.30 Pensionärernas hus, Trosa

Bokcafé

Vi fikar och samtalar om Harry Martinsons böcker, och ser en film om hans liv och verk.

Kl 19.00 Mötesplatsen Flens Bibliotek

Konst

”Den röda tråden” – en konstutställning av Peter Lindahl med milstolpar från hans tid i fängelse.

Kl 14.30 St Botvids kyrka, Oxelösund

Föreläsning

Bilder och berättelser från resor i Burma med Eva Stilling.

Kl 19.00 Mariefreds Bibliotek

Semesterminnen

Berättarkväll i samarbete med Anna-Lena Bergström från Sörmlands Museum.

Kl 19.00 Kulturhuset Ängeln, Katrineholm

 

Torsdag 23/4

Danslyssnarkväll

Lyssna och dansa till dragspelsmusik med komp, allt från vals, polka, hambo till foxtrot och tango med Flens Dragspelsklubb.

Kl 18.00 Sköldinge Folkets hus

Annons: