Korpen Eskilstuna och Eskilstuna Orienteringslöpare arrangerade för andra året en ny ”trend” inom löpning. Att springa i obanad terräng med partier av sumpmark har blivit lite av en fluga som växer alltmer.
Totalt kom det lite drygt 200 löpare i alla åldrar som ville utmana sig själv i det här lite tuffare sättet att springa i terrängen.
Årets upplaga av Traillöpning bjöd på bansträckningar för alla åldrar. De allra minsta upp till 6 år sprang 300 m, och de lite äldre ungdomarna avverkade 2,5 km. Vuxna löpare hade att välja mellan 5 och 10 km.
Arrangemanget hölls på friluftsområdet i Vilsta, Eskilstuna.






Den här artikeln tyckte jag var jättekul att läsa. Kul med lite nya grepp och initiativ. All heder åt alla aktiva inom korpen som helt säkert jobbart med stort engagemang, vilket betyder otroligt mycket för så många. Ni är kanon!!
Det var riktigt härlig stämning och ett glatt gäng att vara funktionär tillsammans med. Nästa år får nog nån annan sköta kameran. För då ska jag också vara med
!