Evenemang 11 – 17 mars

Textstorlek:
Annons:

fredag 11/3

Hundar

Internationell hundutställning i tre dagar med allt från terrier till grand danois.

Kl 10 Svenska hem Arena, Strängnäs

Fredagslunch

Trion Katja Sinn, Anders Johansson och Ismo Railisson – deras relation till kultur – och litteraturstaden Berlin

Kl 12.00 Multum, Strängnäs

Utställning

Utställningen Signatur är en hyllning till den handskrivna namnteckningen.

Kl 12.00 Art Lab Gnesta

Konsert

Mats Bergström, gitarr och Olle Persson & Jeanette Köhn, sång.

Kl 19.00 Trosa kvarn

Lunchföreläsning

Johan Strandahl har byggt, inte monterat, ett IKEA-kök, allt från ugn, kylskåp och kakel till skruvar och gångjärn.

kl 12.30 Eskilstuna konstmuseum

lördag 12/3

Tåghobbymarknad

Fynda bland nytt och begagnat! Över 70 bord med försäljning av modelltåg, tillbehör och annat kopplat till tåghobbyn i olika skalor.

Kl 10.00 Vasaskolan, Strängnäs

Insamlingskonsert

Lena och Gösta Linderholm, domprost Christofer Lundgren och församlingens körer medverkar och samlar in till ”För allas rätt till mat”.

Kl 16.00 Strängnäs domkyrka

Alternativ melodifestival

Som traditionen bjuder kommer vi även detta år att erbjuda plats på scenen för både lokala/globala och nationella artister att ställa upp med varsin låt i Skottvångs egen melodifestival.

Kl 20.00 Skottvångs gruva, Laxne

The Finnmark story

En musikal om en studiecirkel som lever sig in i Dan Anderssons skrivande och liv och hans relation till Finnmarkens hemligheter.

Kl 18.00 Långsjöteater, Lokstallet Gnesta

Utställning

Akvarellmåleri och träsnitt är Lises huvudsakliga uttryck inom bildområdet.

Kl 10.00 Konstföreningen Fokus, Oxelösund

Vårkonsert

Flens kyrkokör sjunger sånger av bl a Evert Taube, Lasse Berghagen och Ted Gärdestad.

Kl 15.30 Flens församling

Dragspelsträff

Program med allspel, framträdanden av olika grupper och buskspel. Alla instrument välkomna.

Kl 14.00 Högsjö Folkets hus

Tedans

Tedans till The Bandwagon Swing Orchestra, ett Stockholmsbaserat band som spelar hot jazz med mycket energi.

Kl 16.00 Kulturhuset Ängeln, Katrineholm

Föreläsning

Arkeologen David Damell och historikern Henrik Lindström föreläser om Tumbo som en viktig handelsplats samtida med Birka.

Kl 13.00 Contras, Eskilstuna

söndag 13/3

Jonas Gardell

Try Out – Provföreställning med Jonas Gardell – 30 år tillsammans”

Kl 17.00 Culturum, Nyköping.

Musik

Visans Vänner har botaniserat i den svenska lyriken och kommer att presentera en rad tonsatta poeter i ord och ton.

Kl 15.00 Musikens Hus, Katrineholm

måndag 14/3

Konstföreläsning

Hans Lundén berättar om en av 1900-talets främsta konstnärer, Paula Modersohn-Becker 1876 – 1907

Kl 19.00 Mariefreds bibliotek

Utställning

Information om Släktforskarföreningen Södertälje och deras arbete.

Kl 12.00 Trosa stadsbibliotek

Författarkväll

Karolina Ramqvists senaste bok Den vita staden är en fristående fortsättning på Flickvännen (2009) som nominerades till Sveriges Radios romanpris.

Kl 18.30 Culturum Nyköping

Föredrag

Göran Hedin om Nyköpingsån-kraftkälla för industrin i Nyköping. Historien om fallen vid Harg, Fors, Perioden och Storhusqvarn.

Kl 18.30 NK-villan Nyköping

Gotska Sandön

En kort bildberättelse om Sveriges mest avlägsna ö – Gotska Sandön.

Kl 18.00 Mötesplats Alberga, Eskilstuna

Musik

Stockholm Lisboa Project – fado, polska & beyond.

kl 19.00 Contrast, Eskilstuna

tisdag 15/3

Pekplatta

”Pektanten”, Christina Ternström Frostegren, känd från bland annat TV, själv pensionär, lär andra pensionärer att använda pekplattor.

Kl 15.00 Pensionärernas Hus, Strängnäs

Smuts

Calle Lindström med historia som specialintresse och 40 års erfarenhet från sjukvården föreläser om hur allmogen levde och hade det under 1800-talet.

Kl 18.30 Multeum, Strängnäs

Musik

Följ med Assane och Tapha när de berättar och sjunger sånger från sitt hemland Senegal.

Kl 19.00 Nyköpings Folkhögskola

Svamphunden Sigge

Träffa den omskrivna hunden Sigge och hans matte Helena Andersson.

Kl 19.00 Studiefrämjandet, Vingåker

onsdag 16/3

Lunchföredrag

Århundraden av om- och tillbyggnader hade förvandlat gamle kung Göstas slott. Föredrag av slottsuppsyningsman Jim Sjöberg.

Kl 11.00 Gripsholms slott, Mariefred

Återbruk

Prova på textilt återbruk. Vi förädlar vårt skräp och skapar nytt av det vi annars skulle slänga.

Kl 17.30 Lokstallet i Gnesta

Litterärt Café

Möt Kristina Sandberg, författaren som tilldelades Augustpriset 2014 för sin roman Liv till varje pris.

Kl 18.30 Vingåkers bibliotek

Musik

Camilla Arvidsson Ensemble bjuder här på en kavalkad i ord och toner från det omvälvande 40-talet.

kl 11.30 Scenkonst Sörmland, Eskilstuna

torsdag 17/3

Martin Emtenäs

Upplevelser i naturen, om Skuleskogens kvarglömda stränder till den onda, mytomspunna vackra pärlan Blå jungfrun.

Kl 19.00 Kulturhuset Multum, Strängnäs

Vilda växter

Örtpedagog Yvonne Wohlin berättar om vilda växter som mat och medicin.

Kl 15.20 Pensionärernas hus, Trosa

Irländskt

Bandet Quilty som närmast är att betrakta som levande legender på den irländska folkmusikscenen i Norden.

Kl 19.00 Koordinaten, Oxelösund

Föreläsning

”Fejkade mord och vithajar i Gävle – lär dig viralgranska”! Jack Werner föreläser om källkritik på nätet.

Kl 18.30 Ungkulturhuset Perrongen, Katrineholm

Ståup

Hybris blir en mix av det Mårten tycker mest om – imitationer, spirituella betraktelser, publikinteraktion och såklart – en stor mängd hybris.

Kl 19.30 Royal Eskilstuna

Annons: