Odla grönsaker ekologiskt och experimentera med olika sorters frukt och bär. Redan nu är de självförsörjande på grönsaker. Radhusträdgården i Uppsala är uppodlad, dessutom har de två kolonilotter.
– Vi träffades 2005 och skaffade snart den första kolonilotten, berättar Caroline.
– Det var en kick att kunna äta sin egen mat, säger Anders.
– Vi fick plötsligt en relation med maten. Det blev något helt annat när man odlat själv, fortsätter hon.
Det som från början var ett trevligt fritidsintresse blev mer och mer lockande som livsstil. De läste om metoder att odla ekologiskt och experimenterade med olika sorters grönsaker och rotfrukter. När de letade efter en bra potatissort att odla ekologisk fick de kontakt med bonden Pelle som nu låter dem odla en del på hans gård också.
– Jag var, som alla andra, påprackad idealet att göra karriär och tjäna mycket pengar. Det har egentligen aldrig känts intressant. Bara stressande. Jag längtar till landet, vill ha lugn och ro, säger Caroline.
Hon lämnade jobbet på länsstyrelsen för ett mer praktiskt arbete hos Pelle. Dessutom håller hon kurser i säsongsmatlagning, det vill säga i konsten att laga mat av vad säsongen erbjuder. Det kräver kunskaper i hur man förvarar de egenodlade grönsakerna, äpplena och potatisarna.
– Man lär sig av sina misstag. För några år sedan frös 50 äpplen och blev mos. Det var trist, berättar Anders.
Nu har de gjort en stuka, en enklare jordkällare, genom att gräva ner en tunna och lägga isolering i flera lager ovanpå. I kylskåpet står syrningskrukan med riven kål och grönsaker.
Om LRF:s trendspaning är korrekt och långsamt tempo, saftning, syltning och småskaligt är 2012 års trend har Caroline och Anders helt rätt inställning till tillvaron.
– Det skulle vara enklare om vi bodde på landet och kanske hade kallskafferi, riktig jordkällare och fler möjligheter att förvara det vi odlar, fortsätter han.
De vill ha ett litet ställe med möjligheter för får, höns, grönsaksodlingar, bärbuskar och fruktträd.
Kanske inte exakt enligt definitionen gröna vågen på 70-talet då unga ”flyttade från storstäderna ut på landet till små gårdar, där de nära naturen sökte leva ett enkelt liv utan moderna bekvämligheter”, men nästan.
– Helst ett renoveringsprojekt. Vi vill sätta vår prägel på huset, säger Caroline.








